Konglomerat kwarcowy swoim wyglądem przypomina kamień naturalny. Na pierwszy rzut oka odróżnienie go od naturalnego granitu jest bardzo trudne. Taki wygląd i właściwośći konglomerat kwarcowy zawdzięcza materiałom, z których jest tworzony. Składa się on z naturalnych piasków kwarcowych, pigmentu, wysokiej jakości żywica poliestrowa oraz granulatu szkła i zwierciadeł lub naturalnego granitu.
Podstawowym składnikiem konglomeratów kwarcowych jest kwarc. Występuje w postaci drobnego piasku lub granulatu. Dzięki zastosowaniu dokładnie przygotowanego kwarcu wzrasta wytrzymałość konglomeratu. Sam kwarc nie wystraczyłby do tworzenia kolorów w konglomeracie. Do nadawania koloru w używany jest pigment. Zastosowanie włąśnie jego pozwala na tworzenie wzorów i typów, które w naturze nie występują lub zdobycie ich w postaci kamienia naturalnego np. płyt granitowych jest niezwykle trudne oraz kosztowne. Elementem wiążącym ze sobą oraz nadającym właściwości odpowiedzialne za twardość i wytrzymałość jest żywica poliestrowa. Wykończenie to nadaje wysoką plamoodporność i niską nasiąkliwość.
Główynymi cechami jakimi wykazuję się konglomerat kwarcowy to bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz długa żywotność.
Materiał ten to idealnie rozwiązanie na blaty kuchenne, dzięki swoim właściwościom jest bardzo prosty w obróbce, dzięki czemu wykonywanie w blacie ociekaczy czy rowków nie stanowi problemu. Warto dodać, że materiały, z których wytwarzany jest konglomerat nie są toksyczne i kontakt z żywnością jest w pełni bezpieczny.
Blat kuchenny z konglomeratu kwarcowego jest bardzo prosty w utrzymaniu czystości. Ciężkie do usunięcia plamy dla konglomeratu to nie problem. Wystarczy jedynie woda z mydłem i po plamie nie będzie śladu.