Granit – zastosowania, które mogą zaskoczyć

21 Paź 2021

Kamień ten najczęściej kojarzy się z branżą kamieniarską, w której jest wykorzystywany do produkcji granitowych nagrobków i pomników. Znajduje swoje zastosowanie również w kuchni jako materiał na blat, czy płytki.

Natomiast granit to materiał, który nie jest wyłącznie związany z branżą kamieniarską.

Co ciekawe, jest wykorzystywany także w sporcie. Można go dostrzec na żużlu, gdzie stosowany jest jako materiał pokrywający nawierzchnię. W Polsce obecnie nawierzchnie granitowe na torze żużlowym cieszą się największą popularnością.

Tytułowy minerał znajduje się także w mniej popularnej dyscyplinie sportowej, jaką jest curling. Do gry tej używa się stworzonych z granitu kamieni.

Zaskoczeniem może być również zastosowanie granitu w gastronomii. Aczkolwiek materiał ten jest doskonałym pochłaniaczem ciepła. Dzięki temu bardzo długo utrzymuje temperaturę, a także równomiernie ją rozprowadza. To sprawia, że granit jest często wykorzystywany jako kamień do pizzy. Kamienie granitowe są dość ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe. Nagrzewają się dość długo, ale za to najdłużej magazynują ciepło. Jedną z ich największych zalet przy innych kamieniach w gastronomii jest to, że umożliwiają pieczenie nie tylko pizzy, ale także mięs, jajek czy warzyw.

Co ciekawe, granit w branży gastronomicznej jest nie tylko wykorzystywany do pieczenia i utrzymywania temperatury, ale także do studzenia potraw, ponieważ doskonale przyjmuje ciepło. Z tego powodu, bardzo chętnie jest stosowany jako granitowe blaty kuchenne podczas urządzania własnego mieszkania lub domu.

Na sam koniec warto zauważyć, że granit to materiał, który idealnie nadaje się to stworzenia niepowtarzalnego wnętrza. Występuje on w wielu kolorach: białym, czarnym, czerwonym, brązowym, żółtym itd., a także przyjmuje bardzo różne wzory. Ściany wykończone granitem dodają wnętrzu uroku, oraz nadają charakteru. Dzięki temu każde wnętrze jest inne i wyjątkowe. Tym samym granit doskonale sprawdza się jako element designu.

Komentarze
Nieźle, szukałem informacji o biletach na mecz żużlowy a trafiłem tu :) W życiu bym nie pomyślał że chłopaki jeżdżą na tym samym granicie co mam blat kuchenny z kamienia naturalnego....
Napisz opinię